GENÇLER SINAVLAR VE MUTLULUK…

 SIINAVLAR ZOR VE SİTRESLİ GEÇİYOR GİBİ…

Bugün ki yazımda sınavlarla boğuşan, yazılılarla başları belada olan gençleri anlamaya odaklanacağım. Oz Akademi isimli youTube kanalımda ki videoların altında, gençler sınav kaygısı yazılı korkusu ve belirsizliklerden ötürü son derece sinirli öfkeli ve mutsuz mesajlar yayınlıyorlar. Uzaktan eğitimin olduğu bu süreçte yazılı sınavların ani bir şekilde yüz yüze yapılması kararı alındı. Sonra ertelendi ama karar değişmedi. İki arada bir derede kalan gençler adapte olmakta, yazılılara çalışmakta zorlanıyorlar. Bundan dolayı da öfkeli mesajlar paylaşıyorlar.

Bu süreçte gençleri anlamak, onlara karşı biraz daha toleranslı davranmak gerekiyor. Uzaktan eğitim sürecinde zaten verimli bir şekilde derslerini öğrenemeyen öğrencilere sınav yapmak, çok da mantıklı bir yaklaşım değil açıkçası. Eğer ille de sınav yapılacaksa bu  belli temel derslerden ve uzaktan online şekilde kesinlikle yapılabilirdi. Veya uzaktan eğitim sürecinde öğretmenlere güvenilerek, öğrencilerine sözlü şeklinde not verebilmeleri sağlanabilirdi. 

Tüm bu sınav karmaşası içerisinde şöyle bir sıkıntı da ortaya çıkmakta. Bazı özel okullar duyduğumuz kadarıyla notları şişiriyor. Notlarının ve okul ortalamalarının yüksek olmalarını sağlıyorlar. Bazı devlet okullarında  ise sorular son derece zor ve öğrenci notları düşük. Dolayısıyla ortalamaları da düşük kalmakta. Okul ortalamasının üniversite sınavında kullanılacağını düşündüğünüz zaman, haksız bir rekabet ortaya çıkıyor.

Yılın belli dönemlerinde bir veya iki defa merkezi olarak yapılacak sınavlarla bu denge sağlanabilir aslında. Milli eğitim bakanlığının başına taş düşer ve kendi öğretmenine güvenirse,  öğretmenlerin sözlü şeklinde vereceği notlarla da adil bir sistem  yaratılabilir. 

Öğretmenin sözlü yapar gibi uzaktan eğitim yoluyla not vermesinin önünün açılması, hem yoğun bir sınav takvimi ortadan kaldıracak, hem de uzaktan eğitim de derslere katılımı artıracaktır. Çünkü öğretmenin sözlü notunu vereceğini bilen öğrenci güzel bir şekilde öğretmenin anlattıklarını dinleyecektir. Kamerasını ve mikrofon sesini kapatıp, uzaktan eğitime katılıyor numarası çekmekten vazgeçecektir. 

Öğrencilerin  okul ile bağlarının kopmasını engellemek için aslında sınavların yapıldığı iddia ediliyor. Şunu da hatırlatmakta fayda var galiba : Bu kadar yoğun ve karmaşık bir şekilde sınav yapılması sadece öğrencilerin okuldan,  derslerden nefret etmesini sağlıyor. Kaş yapayım derken gözler oyuluyor gibi bir durum var ortada.

Umarım sesimi duyanlar vardır

Sınavlara nasıl hazırlanmanız gerektiği konusunda ki yazım için buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Yayım tarihi
Blog olarak sınıflandırılmış

Fikirlerin bizim için değerli ;)