Arapça Neden Öğrenilemiyor ?

Arapça neden Öğrenilemiyor? Ülkemizde Arapça öğrenme konusunda büyük sıkıntılar yaşanıyor ne yazık ki. İki sene önce kurduğum oz akademi isimli youtube kanalım büyük ilgi gördü bu yüzden. İmam hatip lisesi ve ortaokulunda okuyan öğrenciler Arapça ders videolarıma büyük ilgi gösterdiler. Youtube kanalımdaki videolara yapılan otuz binden fazla yoruma bakarak şunu söyleyebilirim ; Arapça öğrenme, öğretme konusunda sorunlar var ve bu sorunların da bir çok sebebi var. Ortak olan sonuç ise dersin genelde öğrenciler tarafından pek sevilmediği ve Arapçanın öğrenilemediği. Peki bu sorunun farklı sebepleri neler ? Yani Arapça neden öğrenilemiyor ve öğretilemiyor ?

Bu yazıda bunları açıklayacağım. Yazı serimin devamında ise , neden Arapça öğreniyoruz ? Nasıl daha iyi Arapça öğrenebiliriz ? Sorularına cevaplar arayan yeni yazılarımı burada, yani ozakademi.net isimli web sitemde yazmaya devam edeceğim.

Yazıyı dikkatlice okuyacaklara şimdiden şunu söyleyeyim ; bu konuda yapacağım yorumlar tamamen kişisel görüş ve tecrübelerime dayalıdır. Orta okulda, lisede ve kısmen de okuduğum fakültede bu dersi gördüm. Tabi ki üstünkörü bir şekilde :))

Şu anda 50 000 aboneye doğru giden youtube kanalı ile 35 ülkeden 1 000 000 dan fazla farklı öğrenciye ulaşıyorum . Peki Arapçayı tam olarak biliyor ve konuşabiliyor muyum ? Tabi ki kocaman bir hayır 😉

Peki gelelim esas konuya.

Arapça Neden Öğrenilemiyor? Sorunlar neler ?

SORUN 1 :

Neden Arapça öğrendiğimiz ve öğrettiğimiz konusunda ciddi kafa karışıklığı var. Öğrenciler ders zorunlu olduğu için bu dersi alıyorlar ve anlamadıkları zamanda nefret etmeye başlıyorlar. İmam hatip veya ilahiyatlarda Kuran’ı anlamak için bu dilin öğrenildiği söyleniyor. Bu güzel bir mantık ama yetersiz. Bu amaca uygun bir yaklaşım tarzı, yöntemi yok. Arapçayı öğretirken modern Arapçayı mı, yoksa sadece Kuran dili olan fasih Arapçayı mı öğreteceğiz? Yoksa her ikisini harmanlayarak mı bir yol çizeceğiz ? Bu konu da net değil. Bu en büyük sorunlardan bir diğeri .

SORUN 2 :

Ders kitaplarındaki yetersizlik ve istikrarsızlık. Ders kitaplarının bu güne kadar Arapça konuşmayan Türk kökenli ve derslere girmeyen üniversitedeki akademisyenlere hazırlatılması. Arapça öğrenmek aslında zor değil. Orta okulda, lisede derse girmeyen bir akademisyenin hazırladığı ders kitabı sorunu çözmüyor. Aksine daha çok karmaşık hale getiriyor. Ders kitapları çok sık değişiyor ve boğucu bir içeriklerle basılıyor. 5.sınıftan başlayarak bir birini tamamlayacak şekilde 12.sınıfa kadar bir bütün halinde değil, bağımsız, bir birinden kopuk şekilde ders kitapları hazırlanıyor. Hatta her sınıfta farklı yayınevlerinin kitapları kullanılıyor . Mesela 5.sınıf için MEB yayınlarının yanında farklı bir kaç yayınevinin kitapları da kullanılıyor. Bu da hem karmaşaya, hem de ileriki senelerde bir bütünlük oluşmamasına neden oluyor.

SORUN 3:

Öğretmenlerin yetersizliği. Bu konuda saçma ve verimsiz sistemin bir ürünü olan öğretmenler de doğal olarak kendi gördüğü eğitimi öğrencisine aktarıyor. Öğretmenlerin büyük çoğunluğu Arapçayı pratik olarak konuşamıyor. Derse giren öğretmen Arapçayı sadece kitapları tercüme edebilecek kadar biliyor. Hatta kitaptaki cümleleri bile birçok öğretmen tercüme edemiyor. Öğretmenler bu konuda desteklenmeli. Ama bu ciddi olarak yapılmalı. Online veya yüz yüze eğitimler verilmeli fakat bunu yaparken de sunum yapan akademisyenlerin yaptığı saçma hizmet içi eğitimler olmamalı bunlar. Yurt dışına yazları gönüllü öğretmenlerin gitmesi teşvik edilmeli . Kalacak yer ve Türk Hava Yoları ile yapılacak anlaşmalarla, devlet bunu çok ucuza yapabilir. Hatta bu konuda Katar da veya bir başka Arap ülkesinde Arapça için hibe fonları kullanmalı kullanılmalı.

SORUN 4 :

Arapça neden öğrenilemiyor? Öğrencilerin yetersizliği isteksizliği ve motivasyon eksiklikleri. Zorunlu eğitim en büyük sorun. Özellikle lisede okumak istemeyen öğrencilerin zorla okula gönderilmesi, sınıftaki istekli öğrencinin de yok olmasına sebep oluyor. Hele hele imam hatiplerin aşırı yaygınlaştırılması ve öğrenci seviyesinin düşmesi, normal derslerde bile başarılı olamayan öğrencinin Arapça öğrenmesini imkansızlaştırıyor. Proje İMHA hatiplerdeyse, zaten Arapça ve İHL meslek dersleri angarya olarak görüldüğü için görmezden geliniyor. Bu şekilde sorun kökünden çözülüyor:)) Öğrencilere tam olarak neden Arapça öğrenmeleri gerektiği de anlatılamıyor. Buda öğrencilerde ne işime yarayacak bu dil psikolojisi oluşturuyor.

SORUN 5:

Gerekli alt yapı ve döküman eksikliği. Kaç tane okulda Arapça dil laboratuvarı var ? Belki üç belki 5, hadi diyelim bizde 15 25 . MEB, özelde de din öğretimine ait kaç tane Arapça mobil uygulama veya web sitesi var ? Ben henüz göremedim. Öğretmenin dersi daha eğlenceli hale getirebilmesi için ebada kaç tane uygulama, video var? Var olanlar bir sistematiğe sahip mi ? Arapça öğrenmek zor değil.

SORUN 6 :

Gramer takıntısı. Dili öğrenmek yerine kurallarını öğretmeye odaklanmak en büyük girdap. İçine düşeni boğuyor dili öğretmediği gibi bu konuda motivasyonu da sıfırlıyor. Gramer tabi ki olmalı ama dili öğrenmeye köstek değil destek olacak tarzda 😉

Arapça Öğrenmek Zor Değil

Arapça neden öğrenilemiyor? Bütün bu sorunlar aklıma ilk gelenler. Benim göremediğim daha büyük ya da küçük sorunlar vardır mutlaka. Bunları da sizler yorumlarda belirtirseniz sevinirim. Arapça Öğrenmek aslında zor değil Bir sonraki yazımda Arapça nasıl öğrenilir onu yazmaya çalışacağım . Daha fazla kişiye ulaşabilmek ve faydalı olabilmek için, Blog Yazılarımı ve Youtube kanalımı arkadaşlarınızla paylaşırsanız sevinirim.

4 yorum

  1. HOCAM O İŞ ZORUNLU OLMADIĞI TAKTİRDE ÖĞRENİLMİYOR MAALESEF. ZORUNLU OLUNCADA ÖĞRENİLMİYOR. BURADA BÖYLE KONUŞMAK HADDİME DEĞİL ANCAK İNGİLİZCE GİBİ YÖKDİL SINAVI SİZİN AKADEMİSYEN OLABİLENİZ İÇİN (AKADEMİSYEN OLMASANIZ DA) 50 (65 DE OLABİLİR) ÜZERİNE PUAN ÇEKİNCE DEVLET SİZE EKSTRA PARA VERİYOR BİZİM İÇİNDE HANİ PARA OLMAZDA. YKS DE SINAVIMIZA EK PUAN GETİRİSİ SAĞLAMALI İŞİ GERÇEKTEN YAPMAK İSTEYENLERE ÖĞRETİRSİNİZ. AMA ÇOK TA GÜZEL ÖĞRETİRSİNİZ.
    web siteniz de güzel olmuş.

  2. Ilk oncelikle insanlar arapcanin zor bir dil oldugunu saniyorlar tabi ki ogrenmek istemeyene zor olur ama isteyerek yapanlara bebek oyuncagi gibi gelir.Arapcaya bos dil diyenler var ama hicbir dil boş bir dil degil, ne demisler çok dil çok insan eder.Hayatta ne kadar çok şey ogrenirsek o kadar kârda oluruz.UNUTMAYIN biz bu dunyaya bir imtihan olarak geldik, insanlara ogrendiklerimizi ogretmeliyiz.Ben en çok dil bileni severim cunku o ne yapmasi gerektiginin bilincindedir.

  3. Bende ilk baslarda onyargiliydim ama sonra oz akademiyu izledikce bu onyargimdan eser kalmadi ve iyiki imamhatipliim dedim cunki bence arapca ogrenmek bir ayricaliktir

  4. Eski Arapça hocam değişti bu yıl. Şimdiki gramer öğretip kelime anlamı söylüyor. Grameri öğretirken de bilmediğim Arapça sözcükler kullanıyor. Bu da öğrenilmesi zor olan bir dili daha da zor yapıyor bana göre. Eski hocamınki biraz daha konuşmaya yönelikti. Sadece Arapça için de değil diğer diller için. Dil dile değmeden dil öğrenilmez.

Fikirlerin bizim için değerli ;)