11.SINIF ARAPÇA DERS KİTABI CEVAPLARI 3.ÜNİTE 2.DERS

[dropcap]11[/dropcap]. 11.Sınıf Arapça Ders Kitabı Cevapları 3.Ünite 2.Ders detaylıca irdelediğimiz dersimize hoş geldiniz.

 Bu videoda 3.Ünite 72 Sayfa Arasındaki  ilgili kavramları öğreneceksiniz. Ayrıca 11.Sınıf Arapça dersi 1.Dönem 2. Yazılıya hazırlık yapmış olacaksınız.

Arapça ders kitabı kaldığımız yerden yani 3 ünite 2. dersin Akaid kısımdan drummer konusunda devam ediyoruz. Kanala abone değilseniz abone olmayı sosyal medya arkadaşlarına paylaşmayı lütfen unutma. Ve şu anda diğer meslek dersleri akait gibi tepsi gibi diğer meslek derslerinin videolarını 1. dönem 2. yazılı videolarını attım. Kanalı onlara da bakarsan senin için faydalı olacaktır. Aynı zamanda hepsi bakayım dersinde konu anlatımları da çekine kanalımıza bulabileceksiniz. Zayıf aldıysan da zaten bulabileceğini artık biliyorsun.

11.Sınıf Arapça Ders Kitabı Cevapları 3.Üni̇te 2.Ders Giriş

Şöyle Küçük’ten başlarsan konumuz Mübteda haber isim cümlesi iyi dinlersen çok basit kurallarını ve ne olduğunu çok rahat bir şekilde  yapabileceksin.  Anlayabilecek misin dedikten sonra küçükten söyledi. Ufaktan başlasak ev veren kısmı da gitti evvel tercümeden Atiye. Aşağıdaki cümleleri düşün ve cümleleri baktığın zaman kırmızı ve mavi renkli ayrışmış. Kırmızı da büyük de daha 1. bir kısmına ikinciye de haber diyebilirsin ve bunların özellikleri var. Özelliklerinin şu anda göreceğiz. Bir okuyalım önce el-hadi su bakın Elif lam’dan dolayı maarif-i olduğunda oyun yükle demezdi ama Arife olur. Elif Lam takısı gör sonra iki Üstün iki Esre iki ötre bitirmenin fakat sahil hundemir bakıp sonunu ne ile bitirdim. İki ötre getirdim. el-hadi susayım yani hadis sahihtir isim cümlesinde bir dur şekli bitiriyoruz. Hadis sahihtir sahih hadis demiyoruz. Bakalım hadi sayılır yani hocam bana önem veriyorsa bu şekilde söylemen uygundur. Zayıf hadisle seni çok büyük bardak Ama isim cümlesi olduğunu belirtmek için sonra bir dırla bitirsek daha güzel olur.

Erhan iyi su sahil Makbule yani sahil makbuldür. Doğru olan şey makbuldür anlamında devam edersek nerede oldun zayıf merduttur. Reddedilmiştir. Er Rumi Er rivayet bâtıldır yani kabul edilmeyen gerçek hiçbir rivayettir. Anam da hızla devam edersek düşünelim bakalım oluşur. İsim cümlesi oluşur neden oluşur muş elim 2 TDI mübtedadan. Veli Haberi ver haberden isim cümlesi mi tedavi haberden oluşur. Bakım yukarıda söylemiştik. Mübtedâ haber nedir ismin marifet onun dilinden birisidir. Mal birisini yani elif lam takısı alır. Debi almaz. Cümle yani isim cümlesi isim cümlesi onun ile başlar. Devam edersek ne diyor. Şu an kendisine haber verilir. Yani değil ki Onu muhtar ananı ondan haber verir. ya Nisa demiş örnek olarak bakarsak. Ne demişler hadi dikkat et Elif Lam takısı almış. Esra yukarıda meleklerin yapmıştır.

Eğer rivayat yani hepsinde dikkat et ekran takısı var. Müzik terlik Mühendislik yönünden uyar. Fakat mi yükledi. Hamza İslam’da Marifet bir haberimiz nehridir. Gördüğün gibi devam edersek el haberu al dedi. Geçen örneklerdeki gibi nüktedan ın bakım yağının hükmüdür. Nüktedan hükmüdür hanım da burada haber verir.

Makbulun Batın Bunlar da yukarıda geçmiştir. Saniye kısmında ikinci olarak ne diyor bize temel cümleler Aşağıdaki cümlelerin düşün el-hadi su sahih hadis ne demiştik biraz sahihtir hadis doğrudur. Anlamda devam edersek 50 ay ilmi elle değil mi yani ilim inşa eder. Milletleri ve milletleri inşa eden ilimdir de diyebiliriz. Bu şehrin isim cümlesi daha iyi vurgulamış olur mu? Aylin Kur’an Kur’an Kur’an Kur’an kalplerde olan kur’an’dır o şekilde tercüme edilir. Serik’te doğru gördün el haber oluyor. Elif avero iyi en iyi ismen örnekteki gibi haberin câizdir en iyi olması ismen isim olması ve Vera ve diğer şekillerde isim dışındaki şeyler de olması diyor nedir caizdir.

Misa demiş örnek el i20 ilim nurdur elma erime Burası okul el madras ettiği Tuzla 11 Oğlum okul bize ilim verir dikkat et Bak burada gördüğün gibi pilden oluşmuş yani haberi isim de olabilir diyor. Seyidoğlu bir başka bir şey de olabilir diyor. Dikkat edersen Burada anlatılmak istenen bu kul bize nedir İlim verir Bize ilimleri veya bir de iyiyim veren okul Dur daha isim cümlesi bu şekilde uygun devam edersek Bu da niye öğrenmiş olduk Yani haberin isim olmayabileceğini fiilden de oluşabileceğini öğrendik haberi’ndeki olduğunu öğrendik ismin maarif-i olduğunu Elif Lam takısı aldığını öğrendik isim ve haberin bir bile müzikler menüsünün en uyumlu olduğunu genel ibadet abi öğrendik kabaca yani özeti gramerin özeti burada fark şeyi sürece için burayı okuyalım genelde buraya at dedim ama orada biraz tekrardir birisin bakarsak ne diyor en büyük Dede el muktedi o yani mübtedâ ismim hareket marka bir isimdir bilinen bir isimdir templeogue cümleten ismiye Yani onunla beraber isim cümlesi başlar Mübteda ile birlikte mahkemen aleyhi ev hanımı kendisi hakkında hüküm verir onunla ilgili hüküm verir veya veya ondan tüm bir kendisinden haber verilir diyor be kendisinden haber veririm şimdi biraz karışık olmuş ama sen anlıyorsun el haber diyor Dedi Mübteda hakkında hüküm bildiren dir haber ucuz en iyi ismen isim veya diğer başka bir şey olması mümkündür diyor caizdir diyor yukarıda onu diyoruz fiil olarak geldim desen bir örnekte devam edersek ne diyor.

7 alıştırmalar bize Nasılsa aşağıdaki kısmı parçayı oku sürme sonra da hatta bir tane çizgi koy taht el muktedir nükteden ağzına ve tahta ile 2 tane çizgi koy diyor tahta aşağıdaki nerede parça da burada aslında bir çizik olmuyor mu deyişi altın belirteyim ben şöyle hangisini belirtecek ol daha uygun olur mu haberlerin mi belirtelim ülkede hain belirten neyse söyle bakalım olmazsa mütedahil sarıyla çizeyim onun yanındaki de hemen haber olacak zaten halinde biliyor Nebi sana şöyle dedim ettuhuru şartul imani Temizlik imanından ve imanın yarısıdır Seni buradan ilk cümlemize bakarsak ettuhuru kelimemiz burada bir daha gelirsem Taksim görmüş Cartoon kelimesi de pardon kelimesi de doğru imani satır kelimesi de burada haber devam ediyoruz ne diyor.

 

Elhamdülillah Elhamdülillah Elhamdülillah gelemeyeceğim Burada hemen Elhamdü kelimesinin yine Gördüğün gibi iddiamız Allah kelimesi de haberiniz devam edersek sübhanallahi velhamdülillahi Bey nasılsın Yine mükteda haberimiz şey yapalım anlamı en son söyleriz elhamdu yine burada de davamız lillahi haberim devam edelim ve sana hatun mu oğlum bak annesi Selahattin Uğur’un burada Salat kelimesi gene mübtedâ nur kelimesinin haber ve sadakati burhan’ım sadaka kelimesi yine de dağ ilk elimizde yine haberimiz ve sabır diyaloğun sabır kelimesi tedavi yara kelimesi haber kur’an-ı Kerim’i misin mübtedâ bütün kelimesinden haberimiz leke ev Ali şey yok mu de da haberimiz yok şimdi anlamı verilen hızlı bir şekilde nüktedan haberin olduğunu gördüm dışarıya bakalım ne diyor.

Ertuğrul’u imane velhamdülillahi Sen de uyu minizani ve sübhanallahi velhamdülillahi gitsem bile ne peynir semavati vel ardı Temizlik imanın yarısıdır Elhamdülillah duası Mirza’nın Subhan Allah belamı versin üzeri ise yerli Gökler arasını sevap ile dolduruluyor tekrar dedim elhamdülillah Her kelimesi tenörü mizanı doldurur ve sübhanallahi la ise diğer bir gün arasını doldurur diyor yani bol bol Elhamdülillah de sübhanallahi velhamdülillahi diye söyle Bakın bu kelimeler önemli resullar maddesine göre doğru mu diyor yani namaz nurdur Esat’a kodu Burhan Onur Saadet’e bir Burhan dur diyor hesabımı diyaloğun sabır bir ziyadır Işıktır el Burhan Hoca Kur’an bir Değildir değildir leke lehinde veya aleyhinde bir değildir ne zaman kıyamet gününde bu şekilde Burayı da hem anlamadık endüstri da haberleri göstermiş olduk.

8. kısımdan devam edersek 8’de kısmımız da bize ne diyor istemiyor nasty parçayı dinle üstüme sonra büktü daha Mates Meva duyduğun şeyi sonra yazdı bu dinleme metinlerinde olan sayfa 87 de gibi alıştırmalık şöyle sayfa 87 ye doğru ilerleyelim bakalım 87 ne var onu anlamı verelim Olmazsa değil Sen zaten buraya yazarsın 7 Burası hangi şehri İki dersin 8 çalıştırmasını şurası şunu hafiza ezberle de el ulema ille Hadi yani hadis alimleri eline biriyim vdr su Hayati Hayati ve onun hayatını ve onun hayatını veri bay ettim Ne yaptılar ders olarak istediler değil bu Suriye ulaşmak için ile Madrid ve hadislerden reddedilen ve kabul edilenlere bilmek için ve ona ulaşmak için bunlara kabul edilen ve reddedenler bilgisine ulaşmak için onun rivayetlerini hayatını ders olarak istediler Nebi’nin hadislerini alimler ezberle diler anındaki şeyi parçayı az mı gösterdiniz Eren yazacağız burayı yazabilirsin zaten kitabında var sayfayı da göstermiş olduğu 74 müydü sayfa 74’e tekrar bir dönelim 4 sayfamda tekrar döndük.

11.Sınıf Arapça Ders Kitabı Cevapları 3.Üni̇te 2.Ders Gelişme

Yani şöyle yukarı mıydı Galeri bakalım şu şu kısmı Az önce gösterdiğiniz şekilde dolduracaksın Eğer Hocam yine bir sefer En azından sana anlamlı vermiş olduk dokuzda devam edersek İmren sarı atayım boşluğu doldur bir kere Metin münasebet uygun olan kelimeler ile kötü bir ay sürer verirsiniz tanımlayan kelimeler ile bakalım resimlerini diyor aşağı indirelim kelimelerimiz kalsın ok işareti Bize alalım eşşemsu Güneş ne diyebiliriz yukarıdakilerden hangisi gece bir saat yatın kelimesi saati atmayan parlıyor Güneş parlıyor kelimesini cümlesi oluşturmak için buraya çekebiliriz eşyam su saati attın Güneş parlıyor isim cümlesi olarak bunu kullanırsak parlayan şey Güneşli ama aynı şey yoktu zorla ne gerek yok burada eşşemsu kelimesi Gördüğün gibi Gökçe dağımız saat yakilmisti.

Haberi Bu da bir isim cümlesi ikinciye bakarsak ağaçlar burada işçi arı kelimesinin çekiyoruz el eşya doğru mu uzun ağaçlar çiçektir Bu da dikkat et bu Zira kelimesi mühendis gelmiş eşcar ağaçlar cansız varlıkların çoğunun mühendis kabul edildiğini daha önce söylemiştik oradan aklında kalsın en mescid o şöyle buraya gelecek galiba Hermes gibi kebirun sen kitabına Bak ben buradan görüyorum ama ekranda çıkmayacak Muhtemelen bu cümleye gelecek camiye yani elimiz tebrik ediyorum canım büyüktür bayrak var ve bayrağın yanında ne var El alem kelimesi bayrak merfu Yüksek kelimesi Anında bu gelecek yani ne diyeceğiz elle Alem o merfu bayrak yüksektir yine önümde da haber hangilerini olduğunu biliyorsun burada bu şekilde bitirmiş ol sayfa 80 Pardon 75’e geçebiliriz 75 ile devam edersek imla Alper Ağa boşluğu doldur bir kelimedir münasip ettiğimin gelen uygun kelimelerle boşluğu doldur bakarsak Elif şıkkına Elif şıkkına uygun gelebilecek kelime g1n büyük olabilir ki Berat’ın büyük yemekli biliyorsun zaten etmediğini kelimesi buna uygun şöyle diyebiliriz elime değilim Şehir Kebir atın büyüktür diğer çapımızda geçersek beyaz Mevlüt reddedilmiştir

Anlamında batıl batıl bunu şöyle koyabiliriz elba climer diyordun batıl reddedilmiştir irine kaldı el Kur’an’a ücretinde mi geçmiş zaten Kur’an bir delildir ücrettir leke ev aleyk lehine veya ile ilgili geçmişte hatırlıyorsa yeniliktir kayıptır anlamında dair çok zayıf zayıf yenilmiştir yani daha mefhumun zayıf yenilmiştir 11’den devam edersek ne diyor İkra en az TL Atiye aşağıdaki Nasıl yani parçayı oku m sonra tebaa Delhi Baran e-hasta diye der sonra arkadaşlarınla konuş tartış halen fark Serap Beynel Mütevatir ve Mütevatir arasındaki farklar konusunu arkadaşlarınla konuş tartışmaz Kasımoğlu itibaren ve Gusül Leyla Opus Ney ney Ne diyorsun Yani özetle yanındasın ayrılır el hadis hadisler itibaren 10 ulaşması yolu bakımından ile in early de bize ulaşması açısından bize ulaşma Yolları açısından hadis iki kısma ayrılır ama o ikisi şudur bir Mütevatir ve at 1. kısım mütevazilik Maxima bakalım neymiş onun rivayet eden ravilerin sayısı çoktur anladı Dün yani çok fazladır yurtta hilo ittifak okumali kedi ve mümkün değildir onların farketmesi yalan konusunda Yani bunu Türkçe’de şöyle söyleyebiliriz yalan söylemesi mümkün olmayan çok sayıda Razi tarafından rivayet edilen süre Hadi sütünü Mütevatir denir ve Mütevatir hadisler ğladım sen biraz Mütevatir geri Zayıftır Hatta bir kısmı geçersizdir yani ayrıntıları girersek biraz iş uzar Aha da baktım zaman mağaralar abin ektin onuray sayısı 1 veya daha fazla ya bir yani aldır özetten doğru Batum Mütevatir şimdi düşünürsek bakarsan Ne konuşacaksın arkadaşlarınla söyleyebilirsin.

 

Mütevatir hadis daha güvenli rahata çiçekleri diyebilirsin onun dışında çok fazla bir şey yok ve Mütevatir hadis Bekir abi sayısı çoktur alttaki azdır diyebilirsin o şekilde açıkla indirsin büyük tüp Erbaa Kemer filmi Sen 4 tane cümle yazıyor bir sade örnekte verildiği gibi burada bu cümlelerin isim cümlesi olmasına dikkat edeceksin isim cümlesinde müdde Dağı’nın İslam’la başladığını Micra olduğunu Yani Tedi Market Necla’nın da haber olduğunu olmayacaksın şöyle yazan maması yazalım tek bir tane yazarına ne Serden Ne diyebilirsin diyebilirsin ders faydalıdır Aylin Ne yapıyorsun Yine faydalıdır yararlıdır diyebilirsin Harun hava sıcaktır diyebilirsin acaba bari uzun hava soğuktur diye bilirsin elime Burası bayi okul uzaktır uzaktadır ile Bununla ilgili birçok cümle kurabilirsin onun için işte devam edersek ne diyor konuşacağız.

Çıkmamız güzel kelimeleri münasebeti miyim ver ben parantez içerisinde uygun olan kelimeyi seç sonra en dik cümle sonu cümleyi oku bakalım ne diyor neyse çekeriz bakarsan şöyle kelimesinin olmaz günah Çünkü yanımda rivayet Günahtır bu olmaz Nurul olmaz Olabilir bak En uygunu gözüküyor bir bayır sahihtir Yani olumlu pozitif özellikleri taşıyarak sahiptir diye bir hatun rivayet sahiptir Uygun mu senin mutlu saldır Bu da buraya olur El yayın mı Nur’un ilimnur Dur bakayım o da buraya olur Elif girdi bu son yalan Günahtır O da buraya olur bu şekilde 14 yalıtımında geçeceğiz da bize ne deniyor bakalım.

Ecrin Arkadaşınla beraber yap diyor bugün arkadaşına yapacağım Zeytinlik evinde milleti kız veya erkek arkadaşın da Bir Var Bir Yok ya hani bilmiyor Hadi lütfen var ya hadis ilmi ve onun türleri konusunda zaten bu iki Video izledikten sonra Sinop’ta bunu bırak arkadaşını yapacaksın da hadis ilmi şudur Hadise’nin türleri bunlardır tarzında zaten parçalarımızı geçmiştim 15 ikram ederdik daha arkadaşınla bahset cüz en güzel hediye girdi sinir hadisin kısımlarını olan bir kelimesine takılı arkadaşından bahset uzun da anlatmıştık onlar arkadaşına yapacaksın konuşacaksın hocam konuşursa sınıfta ne diyor Rock kepçe Efe dünya sözel olarak 5 tane cümle kur diğer Kemer fiil cümle ettiğini cümleler gibi elati Aşağıdaki cümleler gibi ya bunlar da kullanarak Daha ne diyebilirsin mesela yukarıda söylemiştik ecebo Harun güzeldir Sema saat değil açıktır bu Harun hava sıcaktı Recep’e bari Dün hava diyebilirsin mesela 5 tane oldu zaten 3 tane gitseydik.

11.Sınıf Arapça Ders Kitabı Cevapları 3.Üni̇te 2.Ders Sonuç

Bunun dışındaki cümlelerde yine kullanabilirsin sonraki sayfamda şöyle bir bakarsak sonraki sayfamız en iyi birisi var onu kabul kabul yönünden hadis türleri konusu bir sonraki videomuzu konu değiştiği için bu diyor burada kafayı kurallarına isim cümlesinin yurtta dahi haberi öğrencinin umuyorum olabildiğince açık anlatmaya çalıştım tekrar 112 sakalımızı değiştir ve Akaid videolarını da takip etmeyi unutmayın yolarım takip etmeyi unutma videolardan haberdar olmak için kanala abone olur bildirim sesini açar Farkındaysan orada yatmayı unutmazsan sevinirim arkadaşlarına sosyal medyasında paylaşırsan yine bir de destek olmak adına yine seviniriz Kendine iyi bak derslerinde yazılarında hayatında başarılar Selametle kal Selamünaleyküm o misin 
[Oruç tut sıhhat bul] Hz Muhammed

[tie_full_img][/tie_full_img]

[padding left=”5%” right=”5%”]
Böylece okulda öğrendiklerinizi pekiştirecek veya derse gitmeden önce hazırlık yapmış olacaksınız.

[ÖZLÜ SÖZ].

 Bu sayede yazılılarınızdan yüz alabilir ders içi performansınızı yüz yapabilirsiniz.

[/padding]

[ÖZET]

  • Madde-1 
  • Madde-2 
  • Madde-3 
  • Madde-4
  • Madde-5

[padding left=”5%” right=”5%”]

 Diğer 11. Sınıf Videolarına ulaşabilmek için Tıklayın.

Yotube Kanalımıza erişmek için Tıklayın.

Fikirlerin bizim için değerli ;)